«

YouTube dünya üzerinde 2 milyar kullanıcıya sahipken video kanalı açmak için yine de geç kalmadınız. Kurumsal ve bireysel video içerik üreticileri için YouTube platformu oldukça önemlidir. Kurumsal YouTube kanalları marka bilinirliği ve satışların arttırılmasında etkiliyken bireysel YouTube kanalı sahipleri izlenmelerden gelir sağlayabilirler. YouTube, Google’ın ardından en büyük arama motoru konumunda bulunurken kullanıcılar bulmak istediklerini Google’dan sonra burada aratırlar. Aynı zamanda Google aramalarında da YouTube video içerikleri üst sıralarda çıkabilmektedir.

YouTube kanalınızda kaliteli ve özgün içerikler paylaşırsanız organik olarak trafik almaya başlarsınız. Aynı zamanda paylaşılan videoların arama motorlarıyla uyumlu olarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. YouTube kanalı açtığınızda daha fazla kullanıcıyı çekmek ve kanalınızı büyütmek için açmadan önce yapmanız gereken bazı noktalar bulunuyor. YouTube kanalı açmak oldukça kolaydır fakat ilerleyen süreçte zorlanmamak için açarken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. YouTube kanalı açarken dikkat etmeniz gereken 4 uyarı nedir, yakından inceleyelim.

Etkileyici Bir Kanal Adı Belirleyin

Hızlı tüketimin artması ile YouTube üzerinde izlenme oranları günden güne artış gösteriyor. YouTube platformu üzerinde 2 milyar kullanıcı bulunurken gün içerisinde milyonlarca saat video tüketiliyor. Kullanıcılar kanalınızdan bir videoyu ya da kanal adınızı aratarak sizi bulmalarını istiyorsanız akılda kalıcı ve etkileyici bir kanal adı belirleyin.

YouTube kanalınız içerisinde paylaşacağınız video içerikleriyle alakalı ve konseptinize uygun bir kanal adı belirlemeniz gerekiyor. YouTube içerisinde neredeyse tüm kategorilerde içerikler üretilirken potansiyel rakip kanallardan ilham alabilirsiniz. YouTube üzerinde oyun kanalları, makyaj, haber, belgesel kategorileri başta olmak üzere pek çok alanda içerik üretilmektedir.

Kanal isminiz içeriklerinizin yanı sıra sizi de yansıtmalıdır. İçerik ve isminizi veya farklı bir kullanıcı adını YouTube kanal isminde kullanabilirsiniz. Videolarınızı izleyen bir kullanıcı kanalınıza abone olmadıysa tekrar sizi bulabilmesi için akılda kalan bir kanal ismine sahip olmanız gerekir.”

Kanal isminizi belirlerken yerli ve yabancı YouTube kanallarından örneklere göz atabilirsiniz. Çeviri yaparak kullanmayı tercih etmeyin. Kanal ismi seçmeden önce belirttiğimiz gibi sizi anlatan, içeriklerinizle uyumlu ve akılda kalıcı olacağını düşündüğünüz isimleri listeledikten sonra aralarından seçim yapabilirsiniz.

Kanal ismi sonradan değiştirilebilir fakat başlangıçta kalitesi bir isimle başlamanız marka bilinirliği açısından faydalı olacaktır.

Hakkında Bölümünü Açıklayıcı Şekilde Doldurun

Dikkat çeken ve akılda kalıcı bir kanal ismi belirledikten sonra sırada kanalınızın içini doldurmak var. Kanalınızı, sizi ve yapacağınız işleri tanımlayan hakkımda bölümüne özen göstererek doldurmalısınız. Yeni bir kanal açtığınızda 2 milyar kullanıcıya tanıtmanız gerekiyor. Bu yüzden hakkında bölümünü açıklayıcı şekilde doldurun.

YouTube kanalınız kullanıcılara neler verecek, insanlar hangi videolar ile karşılaşacaklar bilmeleri gerekiyor. Hakkımda bölümünde kanalınızın içerikleri neler, hangi aralıklarla video paylaşımı yapılacak, kimlerin videoları yer alacak, sorularının cevaplarını özet halinde paylaşmanız gerekiyor.

YouTube kanalı dijitalde oluşturduğunuz bir kimliktir diyebiliriz. Hakkımda bölümünde kendinizi tanıtan tanımlamalara da yer vermelisiniz. Kendinizi kısaca tanıtarak deneyim ve tecrübelerinizi anlatabilirsiniz. Hobinizle alakalı bir içerik üretiyorsanız ne kadar süredir bu hobiyi yaptığınızı anlatabilir, kurumsal bir YouTube kanalında ise firmanızın bu alanda ne kadar uzun süredir hizmet verdiğinizi anlatmanız yeni gelen kullanıcıların sizi takip etmesini sağlayacaktır.

Video içerik stratejisi oluştururken hakkımızda bölümünün altında sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını paylaşarak diğer hesaplarınıza organik trafik çekebilirsiniz. Özellikle bireysel YouTube kanalına sahip olan kullanıcılar reklam ve sponsor alarak gelir sağlamaktadırlar. Bu yüzden hakkımızda bölümünde iletişim adreslerine de yer vermelisiniz. Temel bilgileri düzenlerken bağlantı ekle sekmesine tıklayarak sosyal medya hesaplarınıza giden uzantıları ekleyebilir ve kanal URL yapısını buradan kontrol edebilirsiniz.

Google gibi arama motorlarında ve YouTube aramalarında daha üst sıralarda çıkabilmek için hakkımda bölümünü açıklayıcı şekilde doldurun. Hakkımda bölümünde içeriklerinizle alakalı kelimeleri kullanmalı ve kanal adınızı geçirmelisiniz. YouTube üzerinde içeriklerin kalitesi trafiği belirlese de kanalınızı yeni açtığınız için gerekli düzenlemelere başlangıçta özen göstermelisiniz.

Kanal adı, kanal etiketleri, sizi anlatan bir yazı, kategorilere özgü anlatımlar hakkımda bölümünde yer almalıdır. Bu sayede ilk kez kanalınıza gelen kullanıcılar merak ettiklerini hakkımda kısmından öğrenebilir ve sizi takip edebilirler.

Görselliğe Önem Verin

YouTube üzerinde her gün milyonlarca saat içerik tüketiliyor ve tüm dünyadan kullanıcıya içerik izlettirebiliyor. YouTube video içerikleri hızlı tüketimin artması sayesinde bu kadar izlenme gerçekleşiyor. Bir konu hakkında araştırma yapmak isteyen bir kullanıcı ilk olarak arama motorlarında gezindikten sonra YouTube üzerinde arama yapıyor. Video içeriklerinin sadece yazılı veya sözlü içeriklere göre farklı her zaman ve her yerde izlenebilir olmasıdır.

Video içerik stratejisi oluştururken kanalınızı geliştirmek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için görselliğe önem verin. Görselliğe ve sese önem vererek düzenli içerikler ürettiğinizde YouTube aramalarında ve ana sayfada üst sıralarda daha kolay çıkabilirsiniz.

Video içeriklerinizde kullanıcıları ilk dakikalarda kaçırırsanız video başına izlenme ortalaması düşer ve YouTube, videolarınızı daha alt sıralarda çıkarmaya başlar. YouTube kanalındaki ve video içeriklerindeki görselliğe önem vermeniz gerekiyor. İçeriklerinizi üretmeye başlamadan önce rakip analizi yaparak benzer kategorilerdeki rakiplerinizin kullandığı ses ve görüntü ekipmanlarını inceleyebilirsiniz. Uzun videolar çekiyorsanız boş sahneleri kesmeniz gerekiyor ve monoton bir anlatımdan kaçınmalısınız. İlk 10 saniye içerisinde kullanıcının dikkatini çekecek giriş bölümü yaparak videolarınızda kullanabilirsiniz.

Video içeriklerinin kalitesinin oldukça önemli olduğuna değindik. Ayrıca video içerikleriniz ana sayfaya düştüğünde veya kanalınızdan bir videoyu izleyen bir kullanıcı kanalınızı merak edebilir. Bu noktada kanalınızı incelemeye gelen kullanıcıya kanalınızın kaliteli içerikler ürettiğini kanıtlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için logo, arka plan resmi, video kapak fotoğrafları, renk ve görsel uyumu özenle hazırlanmalıdır. Tüm bu görsel bileşenlerin kaliteli olmasını istiyorsanız profesyonel tasarımcılar ile çalışabilirsiniz. YouTube kanalınızın görselleri yeterli olduğunda videolarınızı izleyen kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alabilirsiniz.

Özgün İçerik Üretin

YouTube üzerinde yol haritası ile kolayca kanalınızı açabilirsiniz fakat ilerleyen süreçte kaliteli içerikler üretmeniz gerekir. İlk içerik üretmeye başladığınızda benzer kategorilerdeki potansiyel rakiplerinizi incelemelisiniz. Bu sayede hangi videoların daha çok izlendiğini, üreteceğiniz kategorilerde etkileşimi nasıl arttırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Rakip analizi yaptıktan sonra benzer içerikler üretebilirsiniz ama kanalınıza trafik çekmek için özgün içerikler üretin. Kullanıcılar özgün olmayan içerikleri izlemek istemez ve YouTube algoritmaları sizi daha alt sıralarda çıkarmaya başlar. Bunların yanı sıra kanalınıza şikâyet gelebilir ve uzun vadede kötü sonuçlar alabilirsiniz. Bu yüzden kanalınızın gelişebilmesi için taklit, clickbait, çalıntı içerikler üretmekten kaçının.

Kaliteli ve özgün içerikler paylaşmaya başladığınızda sürekliliğe önem verin. Bir hafta her gün içerik yüklerken diğer hafta hiç içerik üretmezseniz kanalınızdaki trafik düşebilir. YouTube, uzun vadede marka bilinirliği yaratan bir platformdur. Düzenli içerikler yayınlayarak kanalınıza gelen organik trafiği arttırabilir ve kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcıların dikkatini çeken, gündemde var olan içerikler kanalınız için oldukça faydalıdır. Günümüzde neredeyse her alanda içerikler üretilirken YouTube kanalı açmak hala geç değil. Kanalınızı oluştururken belirttiğimiz noktalara önem verirseniz kanalınızın daha erken büyümesini sağlayabilirsiniz.

Kendi YouTube kanalınızda içerikler üretmek istiyor fakat nereden başlayacağınıza karar veremediyseniz video içerik stratejisi oluşturmak için Turkey Video Network ile tanışın. Turkey Video Network (TVN) Türkiye’deki video kanalları için bir danışmanlık ve menajerlik oluşumu, geniş ve doğru hedef kitlelere ulaşmak isteyen markalar için ise bir yaratıcı içerik ve video üretim merkezidir. Aynı zamanda doğru hedef kitleye doğru içerikler ile ulaşmak istiyorsanız lansman, tanıtım, kitle geliştirme, erişim ve WOM hedefleri odağında her türlü mecra için organik “izlenebilir ve paylaşılır” içerik üretmek üzerine çalışıyoruz. Bizimle iletişime geçmeden önce www.turkeyvideonetwork.com adresine giderek web sitemizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.