«

MESAN isimli firma tarafından Mehmetçiğin kullanması için yerli ve milli mayın dedektörü geliştirdi.

35 yıldan fazla bir süredir endüstriyel kilit, menteşe ve diğer kilit aksesuarları üreten, başta kamu güvenliği olmak üzere pek çok farklı alanda faaliyet gösteren mühendislik ve üretim şirketi olan MESAN Memed ismini verdiği bu mayın dedektörü volkanik, kireçli, killi toprak gibi yapılarda çalışma imkanı sunuyor. Anti personel ve anti tank mayınlarını tespit edebilen cihaz, özel yazılım ve donanımlarıyla bilinen hiçbir mayını tetiklemeyecek şekilde tasarlandı. Farklı uygulama tiplerine göre sesli, görsel ve titreşimli uyarılardan istenenin seçilebilmesini sağlayan Memed’in üzerinde, mayının tam yerinin belirlenmesi için özel yer belirleme fonksiyonu bulunuyor.

Şirketin genel müdürü Mustafa Ünlü yaptığı açıklamada: “Bu çalışmalar kapsamında, Ar-Ge ve Ür-Ge’si tamamen bize ait olmak üzere bir ticari işletme tarafından mayın tarama faaliyetlerinde kullanılacak ilk metal dedektörünü ürettik. İsmi de Memed olup Mehmetçik’ten geliyor. Bu ürünü üretirken de özellikle dünyadaki diğer rakipleriyle karşılaştırma fırsatımız oldu. Tamamen ordumuz ihtiyaçlarına özel, ordumuz talepleri çerçevesinde bir ürün geliştirdik ve birçok üründen teknik özellik açısından son derece üstün durumda.

Jandarma Genel Komutanlığına önümüzdeki hafta bir teslimatımız var. Özellikle Özel Mayın Arama Temizleme Birlikleri’nde kullanılması öngörülüyor şu an için. Dedektörümüz kolaylıkla taşınabilir ve her boydaki personel tarafından kullanılabilir şekilde tasarlandı. Volkanik, kireçli, killi gibi tüm toprak yapılarındaki bizim ülkemizde bunlardan çokça çeşitler bulunmakta, tamamında sorunsuz çalışacaktır. Testlerin tamamı yapıldı, teslimatları önümüzdeki hafta yapılacak.” dedi.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.