«

Yerli olarak üretilen gemi savar füzeleri ege kıyılarında konumlandırılacak. Bu durumdan Yunanistan rahatsız oldu. İşte Roketsan tarafından üretilen yerli füzenin özellikleri.

Türk Deniz Kuvvetleri tarafından eskiden beri Amerikan yapımı olan Harpoon füzeleri kullanılıyor. Roketsan tarafından gemi savar füzesi olarak üretilen Atmaca füzeleri, Amerikan yapımı Harpoon füzelerinin yerini alacak.

Yerli üretim olan Atmaca gemi savar füzesi, 800kg ağırlığa, RF arayıcı başlığa ve 220+ kilometre menzile sahip. Atmaca füzesi sadece bu özellikleri ile Amerikan üretimi Harpoon füzelerinden çok daha iyi. Su üstü savunma füzesi olarak kullanılacak olan Atmaca füzesi, komşu ülkelerin sınırlarına konumlandırılacak. Yunanistan ile uzun zamandır aramız iyi değildir. Bu durum ise onları tedirgin etti.

İsmail Demir’den Atmaca Paylaşımı:

Savunma Sanayi Başkanı olan İsmail Demir, yerli üretim olan Atamaca hakkında Twitterdan videolu gönderi paylaştı. Paylaştığı gönderide “Yıllardır yurt dışından temin ettiğimiz gemi savar füze sistemini artık kendimiz üretiyoruz. Yerli ATMACA füzemizin seri üretim sözleşmesini imzaladık. Milli gemilerimiz, milli gemi savar füzemiz ile vuracak.” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.