«

Yapay zekadan faydalanan Güvenik kamera sistemi, birisinin üzerinde silah varsa onu tespit edebiliyor. Gerekli birimleri uyarabilen kamera, gerekirse kapıları ve camları kapatabiliyor.

ABD Dallas merkezli Athena Güvenlik şirketi tarafından geliştirilen sistem yapay zeka ve bulut kullanıyor. Bu yapay zekalı güvenlik sistemi silahlı insanları tespit edip güvenlik birimlerine haber veriyor. Ayrıca gerekirse kapıları kitleyip asansörleri durdurabiliyor.

Bu sistem okul, hastane, şirket gibi yerlerde kullanılması planlanıyor. Bu yapay zekalı güvenlik sistemi sayesinde saldırıların ve ölümlerin önüne geçilmesi planlanıyor. Şirket, şuan sistemi hali hazırda Warminster’da Wood Başpsikopos Okulu’na kurmuş.

Güvenlik sistemi şüpheliyi tespit ettikten sonra bunu yetkili kişiye aktarıyor hatta yetkili kişi isterse kullandığı bulut sayesinde uzaktaki birisi görüntüyü canlı olarak izleyebiliyor. Bulut üzerinden sisteme bağlanan yetkililer gerektiğinde kapıları, pencereler kitleyip asansörleri durdurabiliyorlar. Bunun sayesinden saldırıların önüne geçilmesi öngörülüyor.

Birçok firma bu yapay zekalı güvenlik sistemi gibi ürünler çıkarmıştı fakat bunlar doğru çalışmayıp gereksiz yere polise haber veriyordu. Ancak güvenlik şirketi, yapay zekalı güvenlik sistemini tamamen sorunsuz hale getirdiklerini ve yüzde 99 gibi bir oranla doğru çalıştığını garantiliyor.

Athena Güvenlik şirketi, önümüzdeki ay satışa çıkaracak olan güvenlik sistemini kamera başına aylık 100 dolar gibi bir fiyat istiyor. Örneğin iş yeriniz için taktırmak istiyorsanız kamera başına aylık 100 dolar yani 600 TL gibi bir fiyat ödeme zorunda kalacaksınız.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.