«

Uzay ülkesi olan Asgarida’nın ilk şehir toplantısı İstanbul’da düzenlenecek. 2016 yılında Rus bilim adamları ve iş adamı olan Dr. Igor Ashurbeyli tarafından kurulan uzay ülkesi olan Asgardia ülkesine ülkemizde ilgi aşırı büyüdü.

2016 yılında kurulan uzay ülkesi Asgardia’nın ülkemizde ilgi oranı her geçen gün artıyor. Asgardia ülkesinin ilk şehir toplantısı İstanbul’da yapılıyor. İdari başkan yardımcısı Lena De Winne’nin de katılacağı toplantı 7 Ekim 2018’de gerçekleşecek.

Yapılan toplantıda Asgardia projesi hakkında her şey konuşulacak. D3 Türkçe Dil Bölgesi vatandaşlarının soruları cevaplanacak ve vatandaşların Asgardia hakkındaki projeleri dinlenecek.

2016 yılında Rus bilim adamı  Igor Ashurbeyli tarafından kurulmuştu. Geçtiğimiz haziran ayında resmi olarak devlet başkanı seçilen Ashurbeyli, insanların kurduğu ilk uzay cumhuriyeti olarak tanımladığını Asgardia’nın, “Yeryüzü’ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamiyle bağımsız, özgür bir ortam” sağlayacağını söylemişti.

Asgardia’nın ilk aşaması Kasım 2017’de Asgardia-1 uydunu fırlatarak başlamıştı. 2.8 kilogram ağırlığında bir küp uydu olan Asgardia-1 şu anda yörüngede aktif durumda çalışıyor. Ashurbeyli, planlarının arasında Ay’da uzay üssü inşa etmek ve Mars’a insan göndermek olduğunu söylemişti.

Uzay ülkesi olan Asgardia’da 272 bin kayıtlı Asgardialı bulunuyor. Türkiye’den ise tam 39 bin kişi ile listenin başına geçmeyi başarmışız. Türkiye’yi ABD, Hindistan ve Çin takip ediyor.

 

 

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.