«

NASA’ya ait olan Mars keşif aracı olan Curiosity uzay aracı ikinci beynini kullanmaya başladı!

2011 yılında Mars yüzeyinde araştırma yapması için NASA tarafından gönderilen Curiosity isimli uzay aracı, son 6 yıldır Mars yüzeyinde çeşitli deneyler yaparak verileri Mars Bilim Laboratuvarı ile paylaşıyor. NASA geliştirdiği birçok uzay aracında iki tane bilgisayar kullanmayı tercih ediyor. Curiosity isimli uzay aracında da iki adet bilgisayar kullanılmış.

NASA, Curiosity uzay aracında A tarafı ve B tarafı olarak iki bilgisayar konumlandırmış. Yani terimde bunlar uzay aracının beyni olarak nitelendiriliyor. NASA tarafından yapılan bir açıklamada Curiosity uzay aracının 2012 yılından bu yana sadece B taraftaki beynini kullandığı söylendi. Fakat bundan sonra A taraftaki beynini de kullanabilecek.

  • Rusya’ya Ait Uluslararası Uzay İstasyonunda Bulunan Soyuz Kapsülündeki Delik Bilerek Açıldı!

Neden İkinci Beyin Kullanıldı?

NASA’nın bu kararının önemli bir nedeni olmalı. NASA yaptığı bir açıklamaya göre Curiosity uzay aracının Mars yüzeyinde topladığı verileri Laboratuvara göndermekte zorlanıyor. NASA yetkilileri bu sorunu çözmüş değil fakat A beyni sürekli bir çözüm değil. B beyni onarıldıktan sonra A beyni tekrar aktif olmayacak.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.