«

Dünyaca ünlü Renault, Nissan ve Mitsubishi markaları yeni çıkacak araçlarında android işletim sistemi kullanacak.

Üç büyük dünya devi otomotiv üreticisi Renault, Nissan ve Mitsubish, yeni çıkacak olan araçlarını akıllı bilgi sistemleriyle ve müşteri odaklı uygulamalar ile donatacak. Bu nedenle Google ile önemli bir anlaşma imzaladılar. Bu üç büyük otomotiv devleri, araçlarında Google uygulamalarını kullanarak müşterilerinin sürüş deneyimini geliştirebilmeyi hedefliyor.

Bu üç büyük markaya gelecek olan Android işletim sistemiyle birlikte kullanıcılar, Google Haritalar uygulaması ile sesli navigasyon hizmetini kullanabilecek. Google asistan ile arama ve mesajlara yanıt verebilecek ve sesli komut sistemini kullanabilecekler ve araç fonksiyonlarını kullanabilecekler.

  • Audi’nin Tam Elektrikli Aracı: Audi e-tron

Renault, Nissan ve Mitsubish, bu akıllı araçlarını 2021 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor. 2022 yılının sonunda ise 14 milyondan fazla satış yapmayı hedefliyor. Fakat bu üç büyük markadan önce Elektrikli araç devi olan Tesla şuanki çıkardığı araçlarda bile akıllı özellikleri kullanıyor.  Renault, Nissan ve Mitsubish, markalı biraz geç kalmış gibi.

Üç şirketin ortaklığı ile gerçekleştirilmesi planlanan 2022 planları arasında yer alan bir sürü proje var. Gerçekleşecek olan projelerin bazıları bu şekilde;
• 9 milyondan fazla araç, dört ortak platformu paylaşacak.
• Ortak güç aktarma organlarının oranı, toplam hacmin üçte birinden dörtte üçüne yükselecek.
• Elektrifikasyon, çevrimiçi araç ve otonom teknolojilerden daha fazla sinerji sağlanması bekleniyor.
• Ortak EV (elektrikli araç) platformlarından ve bileşenlerinden faydalanan 12 saf elektrikli araç modeli piyasaya sürülecek.
• Otonom sürüş (AD) teknolojisine sahip 40 araç piyasaya sürülecek.
• Robotik araç paylaşım hizmetleri işletmeciliğine yönelik çalışmalar başlayacak.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.