«

Türkiye’nin şehirlere göre gelir dağılımı TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklandı. En çok gelir olan şehir hangisi? En az gelir olan şehir hangisi?

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), yaptığı araştırmayı bugün yayımladı. Türkiye’nin şehirlere göre yıllık gelir dağılımı belli oldu. Türkiye’nin en yüksek kişi başı gelire sahip olan şehir İstanbul oldu. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de kişi başına düşen yıllık gelir 2017 yılında 21 bin 577 lira –aylık 1798 lira- olarak hesaplandı.

En Yüksek Gelir İstanbul Oldu

Bu yıllık gelirler hesaplanırken 2017 yılı da baz alındı. TUİK’in yaptığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması adlı çalışmada en yüksek gelir İstanbul’a ait oldu. İstanbul’da kişi başı yıllık gelir 30 bin 895 lira olarak belirlendi.

İstanbul’un ardından en yüksek kişi başı gelire sahip şehir 8 bin 679 lirayla Ankara oldu. Bu şehirleri sırasıyla “Tekirdağ, Edirne, Kırklareli” izliyor ve bu şehirlerin yıllık kişi başı geliri 26 bin 213 lira olarak yer alıyor.

Ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 9 bin 872 TL ile “Mardin, Batman, Şırnak, Siirt”, 10 bin 30 TL ile “Şanlıurfa, Diyarbakır” ve 10 bin 878 TL ile “Van, Muş, Bitlis, Hakkari” şeklinde sıralandı.

Yoksulluk Oranının En Yüksek Olduğu Yerler: Antalya, Isparta ve Burdur

Toplumsal açılardan değerlendirildiği göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu şehirler “Antalya, Isparta ve Burdur” oldu. Bu bölgeyi yüzde 12,4 ile “Adana, Mersin” ve yüzde 12,3 ile “Balıkesir, Çanakkale” izliyor.

Göreli Yoksulluk Nedir?

Bir ülkedeki hane halklarının ortalama gelir düzeyinin altında gelire sahip olması durumu.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.