«

TFT LCD (thin-film-transistor liquid-crystal display) Türkçe olarak ise ince tabakalı transistör- sıvı kristal ekran anlamına gelen bu panel çeşidi adreslenebilirlik ve kontrast gibi görüntü kalitesini artırmak için ince tabakalı transistör(TFT) teknolojisini kullanan sıvı kristal ekranın yani LCD teknolojisinin bir varyantıdır. TFT LCD ekranındaki transistörler çok küçük boyutta olduğu için daha az güç gerektirir böylelikle ek avantaj sunar. Bununla beraber TFT LCD keskin görüntüler sunarken, aynı zamanda nispeten zayıf görüş açıları sunma eğilimindedir. Sonuç olarak TFT LCD’lerin yukarıdan bakınca en iyi görünmesidir; görüntülere yandan bakınca görüntüler genellikler zor görülüyor.

TFT LCD Ekranlar Nasıl Çalışır?

Bir TFT LCD ekranındaki tüm pikseller, bir satır ve sütun biçiminde yapılandırılır ve her bir piksel, doğrudan cam panele dayanan amorf bir silikon transistörüne bağlanır. Bu kurulum, her bir piksele bir ücret verilmesini ve yeni bir görüntü elde etmek için ekran yenilenirse bile şarjın korunmasını sağlar. Bu tür bir kurulumda, diğer pikseller kullanılırken belirli bir pikselin durumu aktif olarak korunmaktadır. Bu nedenle, TFT LCD’ler pasif matrisin aksine aktif matris ekranlar olarak kabul edilir.

TFT LCD’nin üreticileri ise S-LCD, Panasonic, AU Optronics, Samsıng, Sharp Corporation, Hitachi ve birçok otomobil üreticileridir. TFT LCD teknolojisi televizyonlar, bilgisayar monitörleri, cep telefonları, taşınabilir video oyun sistemleri, kişisel dijital yardımcılar, navigasyon sistemleri ve projektörler gibi cihazlarda kullanılmaktadır. Birçok akıllı telefon üreticisi, geniş görüş açıları ve daha zengin renkler sağlayan IPS-LCD teknolojisi kullanır ancak ancak daha yeni olanlar ise OLED veya Super-AMOLED teknolojisine sahip ekranları kullanır. Örneğin, Samsung’un amiral gemisi akıllı telefonları OLED panellere sahipken, Apple’ın iPhone’ları ve iPad’lerinin çoğu IPS-LCD ile donatılmıştır. Bu iki teknolojinin de artıları ve eksileri vardır, ancak her biri TFT LCD teknolojisinin kapasitesini aşmaktadır.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.