«

Rus drone üreticisi olan Howersurf’un geliştirmiş olduğu kişisel hava aracı olan Scorpion 3 150 bin dolar fiyat etiketiyle piyasaya çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl uçan motosiklet konseptini tanıtan şirketin Dikey Kalkış ve İniş desteğine sahip olan Scorpion 3 ismindeki aracı hantal yapıya sahip olması ve pervanelerinin endişe verici konumu nedeniyle yoğun bir eleştiri alsada geçtiğimiz haftalarda ABD Federal Havacılık Kurulu(FAA)’ndan onay almayı başardı. Howersurf şirketi Dubai’deki güvenlik güçlerinin Scorpion 3’ü kullanması için gerekli anlaşmayı imzaladı ve böylelikle şirket ilk kurumsal işi elde etmiş oldu. Şirketin bir sonraki hedefi ise bireysel müşteriler olacak.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan Scorpion 3’ün ağırlığı 300 kilograma yakındı bu yüzden ABD Federal Havacılık Kurulu, Scorpion 3 için onay vermemişti. Aracın dizaynını değişitiren ekip bu sefer tamamen karbon fiber malzeme kullandı ve aracın ağırlığını 114 kilograma indirimeyi başardı. Bu değişiklikle beraber ultrahafif araçlar statüsüne giren Scorpion 3’ü kullanmak isteyen kullanıcılar uçuş linansı almasına gerek kalmayacak sadece şirketin vereceği basit sürüş eğitimi ile beraber rahatlıkla kullanılabilecek. 12.3 kWh kapasiteli bir bataryaya sahip olan Scorpion 3, drone moduna da sahip. Böylelikle üzerinde hiçbir sürücü bulunmasa bile uzaktan kumandayla kontrol etmek mümkün olacak. Drone moduna geçtiğinde araç 40 dakikalık bir sürüş imkanı sunuyor. Sürücüsü bulunduğunda ise araç sürücünün ağırlığına ve hava koşullarına göre 10 ila 25 dakikalık bir uçuş imkanı sunacak. Aracın bataryası ise 2.5 saatte şarj oluyor.

Kişisel hava aracı olan Scorpion 3’e sahip olmak isteyenler için Hoversurf web sitesinde ödeme bölümünü kullanıma soktu. Scorpion 3’e sahip olmak isteyenler ilk olarak 10 bin dolar depozito ödemesi gerekiyor. Ürünü almak isteyen müşterilerin yaşadığı ülkeye göre 2 ila 6 ay arasında bir teslimat süresi olacak. İlk olarak teslimatları ABD’de başlayacak olan kişisel hava aracınının ne kadar üretildiği veya üretileceği ise henüz belli değil.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.