«

Renault otomobil firmasının çıkardığı ve çıkaracak olduğu hibrit otomobillerinin motorları Türkiye’de üretilecek.

Oyak ile Renault işbirliğiyle ülkemizde önemli yatırımlara imza attılar. Renault bu sefer 100 milyon Euro değerinde yatırım yaptığı söz konusu. Renault ülkemizde yaptığı yatırımla hibrit araçların motor üretimi için fabrika kuracak.

Oyak ile Renault işbirliğinin ilk adımları 19 Ekim’de Bursa’da kurulacak. Bursa’da Renault hibrit otomobiller için motor üretimi yapılacak. Bu fabrika ile Türkiye’de ilk alüminyum motor üretimi yapılacak.

  • Audi’nin Tam Elektrikli Aracı: Audi e-tron

Renault’un bu yatırımı ile kurduğu fabrika ülkemizde birçok kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamada cari açığın azaltılmasına yıllık 2.3 milyar dolar katkı sağlaması beklendiği vurgulandı.

Hibrit motor üretimi için kullanılacak alüminyumun yerli olması için Türk alüminyumun üreten şirketlerle anlaşma yapılmaya çalışılıyor. Renault yaptığı 100 milyon Euro yatırımla Türkiye’den 70 ülkeye ihracat gerçekleştirecek.

Oyak’dan Yalanalama

Renault’nun üretimi durdurma kararı aldığına yönelik çıkan haberlere yalanlama geldi. Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, “Dünyanın yaklaşık 70 ülkesine ihracat yapan şirketimizde tüm modellerimizde üretimimiz, yaptığımız planlamalar doğrultusunda üç vardiya olarak devam ediyor. Şu anda Oyak Renault fabrikalarında üretime ara verilmesi gibi bir konu gündemimizde bulunmuyor.” dedi.

 

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.