«

Dünya’nın en büyük yonga üreticisi konumunda bulunan Qualcomm’un, iPhone XS, XS Max ve XR modelleri için Apple‘ın talepte bulunduğu modemlere sıcak bakmadığı ortaya çıktı.

Apple’ın Baş Operasyon Sorumlusu Jeff Williams, yaptığı açıklamada Qualcomm’un yeni iPhone modelleri için hücresel modemler vermeyi reddettiğini söyledi.

Apple ve Qualcoom arasında süren bu yasal savaş 2017 yılından beri devam ediyor. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre önemli yonga üreticisi konumundaki Qualcomm’un, Apple ile beraber çalışmaya sıcak bakmadığı ve modem satmak istemediği öğrenildi.

2017 yılında Apple’ın rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle Qualcomm’a karşı açtığı 1 milyar dolarlık tazminat sonrasında artan gerilim, Apple’a ait olan bazı patentlerinQualcomm tarafından kullanıldığı iddia edilmesi üzerine daha da tırnamıştı.

Dünya’nın önemli yonga üreticisi Qualcomm’un modemler için iPhone başına 7,5 dolaristemesinin kendileri için oldukça yüksek olduğunu belirten Apple’ın modeme bu fiyatı ödememesi durumunda 5G destekli bir telefonu çıkarması oldukça sıkıntılı olabilir.

Samsung ve LG gibi dünya devi şirketlerin bu yıl içerisinde çıkaracağı akıllı telefonlarında5G destekli modem kullanacağı bilinirken Apple’ın 5G desteğine sahip ilk iPhone modeliniEylül 2020 tarihinde çıkaracağı konuşuluyor. Eğer böyle olursa aradaki bu zaman farkıAndroid işletim sistemine sahip akıllı telefon üreticilerinin işine yarıyacak.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.