«

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), fırlatmış olduğu uzay aracı geçtiğimiz hafta Ryugu asteroitine inişi yaptı. Bu iniş sayesinde bir ilke imza attı. Ryugu asteroitine iniş yaparken ki görüntüleri yayımlandı!

Minerva-II1A ve Minerva-II1B isimli gözlem araçları Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından gönderilmişti. Bu uzay araçları Ryugu asteroitine 21 eylül tarihinde iniş yaptı. JAXA tarafından yayınlanan görüntülerde Ryugu asteroitini daha yakından görebiliyoruz.

JAXA fotoğraflardan hariç twitter üzerinden 15 saniyelik bir video yayınladı. JAXA, yayınladığı videonun başlığında “Lütfen biraz zaman ayırın ve bu asteroitin yüzeyinde ‘durmanın’ keyfini çıkarın.” ifadelerini kullandı.

Gönderilen Minerva-II1A ve Minerva-II1B gözlem araçları sadece 1 kilogram ağırlığında. NASA tarafından Mars’a gönderilen gözlem araçları gibi bir tekerleğe sahip değil. Gözlem aracı hareket etmesi gerektiği zaman JAXA tarafından tasarlanan bir sıçrama sistemini kullanıyor. Minerva-II1A ve Minerva-II1B gözlem araçları hareket etmesi gerektiği zaman sıçrama yaparak 15 metreye kadar konum değiştirebiliyor.

Ryugu Asteroitinde Krater Oluşturulacak

JAXA tarafından Ryugu asteroitine gönderilen Minerva-II1A ve Minerva-II1B gözlem araçları dünyaya örnekler getirecek. JAXA önümüzdeki ay Hayabusa uzay aracından bir gözlem aracı daha asteroite gönderecek. Bu göndereceği gözlem aracı sayesinde Ryugu asteroitinin üzerinde patlayıcılar kullanarak krater oluşturmaya çalışacak.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.