«

Jailbreak” terimini hepimiz duymuşuzdur. Nedir bu jailbreak ? ne işe yarar ? hem pozitif hem de negatif yönleriyle anlatalım istedik ve bu yazıyı hazırladık. bu soruları sizin için cevaplayacağız.

Jailbreak Nedir ?

Jailbreak, Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Apple’ın normalde işlem yapmaya izin vermediği dosyalara erişim izni sağlamak için yapılan bir işlem. Biliyorsunuz ki Android cihazlarında bu işleme root deniyor.

Jailbreak iOS aygıtınız için resmi olmayan bir uygulama ekler. Örneğin, Cydia programıyla, 3. parti birçok uygulamayı ve Apple Store’da bulamayacağınız bir çok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bu sayede iOS cihazınızda, jailbreak yapılmayan telefonlara göre sınırsız imkanlarınız olabiliyor.

Jailbreak’ın ne faydası var ?

Jailbreak yapmanın esas faydası Apple tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına erişim sağlamak. Bu şekilde binlerce uygulama var.  Çeşitli sebeplerle Apple bu uygulamalara erişimi engelliyor.

Örneğin, Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone ikonlarını değiştirme izni vermiyor.  Jailbreak topluluğu sayesinde, iPhone’nunuzun görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Örneğin bu amaçla yapılmış WinterBoard uygulamasını kullanabilirsiniz.

Dahası jailbreak yapmak ile tweakler, modlar ve uzantılara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunlar, iOS kullanan cihazınız için birçok ek özellik getiriyorlar. Örneğin, “Five Icon Switcher” normalde 4 ikon kullanabileceğiniz iPhone cihazınızda  5 ikon kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Bir çok insan farklı amaçlarla iOS cihazlarına jailbreak yapıyorlar.

Jailbreak yapmak telefonumu bozar mı?

Jailbreak yaparken başa gelebilecek en kötü şey cihazınızın takılıp kalması ve herhangi bir cevap vermemesi. Şunu unutmamak gerekir. Her zaman iOS cihazınızı ilk haline getirebilirsiniz. Fakat sistem ayarları ile oynarsanız cihazının normal çalışma mantığı değişeceğinden, uzun kullanım sonrası teknik sorunlar yaşamanız kaçılmaz.

Jailbreak yapmak cihazı garanti kapsamından çıkarır mı?

Bu sorunun cevabı evet. Servisten servise değişebiliyor. Jailbreak yapılmış telefonlar garanti kapsamından çıkıyor. Ama telefonunuza kurduğunuz jailbreak uygulamalarını silerek, cihazınızı yepyeni iPhone haline getirebilirsiniz. Yani iTunes üzerinden fabrika ayarlarına dönmeniz yeterli. Böylelikle cihazınız ilk aldığınızda ki gibi normale dönecektir.

Cydia nedir?

Cydia Jailbreak uygulamalarının olmazsa olmazıdır. App Store ‘si gibidir diyebiliriz. Aynı App Store ‘de olduğu gibi, Cydia içinde uygulamalar, tweakler ve modlar var.  Bunları indirebilir ve kolayca kurabilirsiniz. Cydia içinde çoğu uygulama ve tweakler ücretsiz şekilde paylaşılır.

Bir Cevap Yaz

Yankı Bozkurt Hakkkında

avatar

Yankı Bozkurt

Co-Founder TeknoLevel.com

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.