«

İsviçre’de bulunan iki üniversiteden araştırmacılar sanal bir nesneye dokunduğunda o nesnenin hissedilmesini sağlayan eldiven geliştirmeyi başardı.

İsviçre’nin en önemli iki eğitim kurumu olan ETH Zürih ve EPFL’deki bilim adamları kullanıcıların sanal nesneleri hissetmelerini ve değiştirmelerini sağlayan ve parmak başına 8 gram ağırlığı sahip, ultra hafif bir eldiven geliştirdi.  Eldiven aracılığıyla istenilen sanal objenin şekline uygun kuvvet, eldivendeki pompalar tarafından uygulanıyor. Böylelikle kullanıcı kuvveti ve sanal objeyi hissedebiliyor. Üretilen bu eldivenin oyun sektöründe oldukça talep görmesi bekleniyor. Geliştirilmesi halen devam edilen eldivenin tüm vücut için uyarlanabilmesi amaçlanıyor. Sistem sadece 200 volt ve birkaç miliwatt güç kullanarak her parmağa 40 Newton kadar kuvvet uyguluyor. Mevcut haliyle eldiven şuanlık harici kablolardan güç alıyor, ancak düşük güç gereksinimi nedeniyle ekip ilerleyen dönemlerde eldiven üzerine küçük bir batarya eklemesi yaparak kablo problemini tamamen ortadan kaldırabilir.

ETH Zürih’teki İleri Etkileşimli Teknolojiler Laboratuvarı başkanı Otmar Hilliges yaptığı açıklamada:  İnsan duyu sistemi oldukça gelişmiş ve oldukça karmaşık. “Parmaklarımızın derzlerinde çok yüksek yoğunlukta çok sayıda reseptör var ve cildin içine gömülmüş. Sonuç olarak, sanal nesnelerle etkileşimde gerçekçi geri bildirim vermek çok zorlu bir sorundur ve şu anda çözülmemiştir. Bu yönde bir adım, özellikle kinestetik geri bildirim üzerine odaklanıyor. ” dedi.

EPFL’deki Yumuşak Transdüserler Laboratuvarı başkanı Herbert Shea, “Mevcut sanal gerçeklik eldivenlerinin aksine, hantal bir iskelet, pompa veya çok kalın kablolar gerektirmeyen hafif bir cihaz geliştirmek istedik” dedi. Araştırma, bu hafta Berlin’deki Kullanıcı Arayüzü Yazılım ve Teknolojisi (UIST) sempozyumunda sunulmakta ve aşağıdaki videoda eldiven hakkındaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.