«

Kötü niyetli hackerler, hindisyan hükumetine ait web siteleri üzerinden kripto madenciliği yaptı. Hackerlar, yaptıkları bu gizli eylemde bir servet kaldırdılar!

Kripto para üreticilerinin şuan yüzleri gülmüyor olsa da hackerlar için durum öyle değil. Hindistan’da ki kötü niyetli hırsızlar Cryptojacking, yani başkasının bilgisayarını kullanarak kripto para üretme yolunu kullanarak haksız bir servet kazandılar. Bu hackerlar, sadece hükümetlere ait web siteleri değil, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerine kadar pek çok kuruluş bu faaliyetlerden etkilenmiş durumda.

Siber güvenlik araştırmacıları Shakil Ahmed, Anish Sarma ve Indrajeet Bhuyan, Cryptojacking olayını geçtiğimiz hafta keşfettiler. Araştırmacılar bu eylemin ne zaman başladığını ve ne zamandan beri yapıldığını henüz bilmiyorlar. Monero madenciliği için geliştirilmiş popüler Coinhive komut dosyasının kullanıldığını belirten araştırmacılar, bu sayede ziyaretçilerin işlem gücü ile Monero kazıldığını belirtiyor. Hindistan hükumeti de bu saldırıları doğruladı.

Araştırmacılar, hackerların 119’dan fazla web site üzerinden gelir elde ettiğini belirtiyor. 50 milyon nüfusa sahip Andhra Pradeş eyaletine ait üç önemli web sitesi de yer alıyor.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.