«

Google, Temmuz ayında Avrupa Birliği tarafından 5 milyar dolarlık bir para cezasına karşılık olarak , Android’deki Android mobil uygulamaları paketini bir araya getirmeyi planlıyor . 

Google, Google Play, Google Haritalar, Gmail ve YouTube uygulamalarını Avrupa’daki telefon ve tablet üreticilerine ücretli bir lisans sunacağını söyledi . 

Google’ın Android başkanı Hiroshi Lockheimer, şirketin lisansları 26 Ekim’de sunmaya başlayacağını, ancak fiyatlandırmanın henüz belli olmadığı söyledi.

Lockheimer, bir blog yazısında şunları yazdı: “Google Arama ve Chrome’un diğer uygulamalarımızla birlikte kurulumunun, Android’in gelişimini ve ücretsiz dağıtımını desteklememize yardımcı olduğundan, Avrupa Ekonomik Alanına gönderilen akıllı telefonlar ve tabletler için yeni bir ücretli lisans sözleşmesi sunacağız.” Avrupa Ekonomik Alanı Birliliği “Android özgür ve açık kaynak olarak kalacaktır.” açıklamasında bulundu.

Karar, bu yaz başlarında Avrupa Komisyonu’ndan tarafından yapılan rekor bir cezasının ardından geldi. Google, Android mobil işletim sistemi üzerindeki iş uygulamalarının sektördeki rekabete zarar ettiğini açıkladı. Google, geçen hafta Avrupa Birliği Genel Mahkemesine itirazda bulundu.

 İlk olarak 10 yıl önce piyasaya sürülen işletim sistemi, şu anda dünya çapında gönderilen her 10 akıllı telefondan neredeyse dokuzunu yönetiyor. 

Bir Cevap Yaz

Yankı Bozkurt Hakkkında

avatar

Yankı Bozkurt

Co-Founder TeknoLevel.com

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.