«

Efkar gecelerinin unutulmaz ismi Müslüm Gürses’in filmi sinemalarda gösterime girdi.

Son zamanlarda modern toplum egemenliğinde ölünün arkasından duyulan pişmanlık, yakınmalar, yas ve ağıtlar bir hayli arttı. Bakın “ölünün” arkasından diyorum çünkü insanlar yaşayanı rakip, sıradan, hüküm sahibi, engel gibi görürler fakat ölüm kapıyı çalınca artık “o” insanın Dünya üzerinde bir etkileşimi bulunmadığından  pişmanlık, duygu yoğunluğu ve sürekli keşkelerle başlayan cümleler insanlığın yargıları olur. Evet insanlar olarak böyleyiz sadece kaybettiklerimiz ile değer oranlıyoruz oysa ki arkamıza baksak kazançlarımızın biriktiğini fark edeceğiz.

Film boyunca Müslüm Gürses’in kendi sesini bekliyor kulaklar fakat Timuçin Esen öyle okuyor ki şarkıları, öyle oynuyor ki rolünü, Müslüm Baba’nın yaşanmışlıklarına misafir olmuş gibi hissettim ben.

Oyuncuların hangi birini saysam bilemiyorum. Her biri oynamamış, zamanda geri dönmüş sanki. Zerrin Tekindor gözleriyle bile anlatabilirdi Muhterem Nur ile Müslüm Gürses’in aşkını. Adam sevmiş! Doğrusuyla yanlışıyla; her açıdan göstererek anlatıyor film. “Madalyonun diğer yüzü bu!” der gibi.

Ayça Bingöl tüm cefakar annelerin dili oldu sanki. Erkan Can; Limoncu Ali’nin Küçük Müslüm’ün yüreğine müziğin büyüsünü nota nota nasıl işlediğini anlattı.

Taner Ölmez kardeş sevgisini, Erkan Avcı karşılıksız dostluğu, Şahin Kendirci hayatın trajik yüzünü anlattı. Turgut Tunçalp ise bana Yeşilçam’ın kötü adamı Erol Taş’ı hatırlattı.

Özet ve Detaylar

Müslüm, arabesk müziğinin efsane ismi Müslüm Gürses’in hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Unutulmaz ses sanatçısının iniş ve çıkışlarla dolu yaşamının anlatıldığı filmde, Müslüm Gürses’in milyonları etkileyen müziğine, çocukluğundan ölümüne kadar geçen zamanda yaşamına etki eden kişilere, çok sevdiğini her fırsatta dile getirdiği eşi Muhterem Nur’a odaklanılıyor. Timuçin Esen’in Müslüm Gürses’i canlandırdığı filmde, Muhterem Nur’a Zerrin Tekindor, Müslüm Gürses’in babasına ise Turgut Tunçalp hayat veriyor. Yönetmenliğini, Türkiye’nin geçen yılki Oscar yarışı için aday adayı olarak gönderdiği Ayla’nın yönetmeni Can Ulkay ve “Romantik Komedi” filminden 8 yıl sonra tekrar yönetmen koltuğuna oturan Ketche’nin (Hakan Kırvavaç) üstlendiği filmin senaryosunu Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi kaleme alıyor.

Bir Cevap Yaz

Halit Genç Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.