«

Matematik her insanın hayatında belirli bir dönem zorlayıcı bir unsur olmuştur. Peki ya matematik her problemi çözebilir mi?

Gerçek yaşanmış bir hikaye. Bazen kendimize sorular sorarız; neden daha iyisi değilim? Zorluklar neden yakamı bırakmıyor? Matematikten neden düşük aldım? Gibi sorularla beynimizi gün boyu sarsarız bu sorunları ortadan kaldıracak bir çözüm ya daha büyük bir problemi ortaya çıkarırsa? Film bizlere bu mesajı derinlemesine “dibine kadar” öykülemiş. Her becerinin arkasında başka bir eksiklik yatar örneğin baş karakterimiz olan John matematiği dibine kadar çözüp yeni bir ispat ortaya çıkarmış olsa bile çözmesi gereken büyük bir problemi vardır.

Özet ve Detaylar

Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.
Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine odaklanan ‘Akıl Oyunları’, iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.

Bir Cevap Yaz

Halit Genç Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.