«

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile anlaşma yapan Elon Musk, Tesla şirketinin başkanlık koltuğunda 3 yıl boyunca oturamayacak.

Elon Musk‘ın atmış olduğu tweet’leri inceleyen SEC, Musk’in tweet’lerinin somut bir temeli olmadığını ve borsada yatırımcılara zarar veren kaoslara neden olduğunu iddia ediyordu. Bugün ortaya çıkan haberlere göre SEC, Elon Musk ve Tesla şirketi ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Elon Musk 45 gün içerisinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılıp önümüzdeki 3 yıl boyunca bu pozisyona aday olamayacak. Musk, Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) olmaya devam edecek. Yapılan açıklamada Elon Musk ‘davadaki suçlamaları kabul ya da reddetmeden’ 20’şer milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul ettiği kaydedildi.

Elon Musk’ın attığı twett’lerde Tesla hisselerinin 420 dolardan satın alınacağını ve gerekli finansmanın sağlandığını duyurması yanlış ve yanıltıcı bilgi verdiğini ve hisse değerini manipüle ettiğini belirtmişti. SEC’in dava açması sonucu Tesla hisselerinde yüzde 13’lük bir değer kaybı yaşanmıştı ve şirketin piyasa değeri 7 milyon dolar azalma göstermişti. Tesla hisseleri şu an 266 dolardan işlem görüyor. SEC ile yapılan bu anlaşmanın Tesla hisselerini nasıl etkileyeceği yarın ABD’de borsaların açılmasıyla beraber ortaya çıkacak.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.