«

Elektrikli otomobillerin daha yüksek menzile ulaşmasını sağlamak için batarya kapasitesi arttırılması lazım. Hem yerden tasarruf hemde daha fazla menzil gitmesi için otomobillerin gövdesi batarya olarak kullanılacak.

Elektrikli otomobiller son yılda çok yaygın hale geldi. Elektrikli otomobiller normal ateşlemeli motorlu araçlara göre daha az ücretle yüksek kilometreler gitmesi sağlanıyor. Elektrikli araçlarda kullanılan batarya kapasitesine göre gideceği mesafe belirleniyor. Batarya ne kadar artarsa kapladığı alan ve otomobilin ağırlığı da bir o kadar artıyor. Buda aracın dengesini bozuyor.

  • Renault Hibrit Araçlarının Motorları Türkiye’de Üretilecek

İsveç’teki Chalmers Teknik Üniversitesi bir fikir ortaya koydu. Bu fikir elektrikli otomobillerde bataryanın kapasitesi artarken boyutunun sabit kalmasını sağlıyordu. Bunu sağlamak için aracın gövdesi batarya olarak kullanılmasıydı. Chalmers Teknik Üniversitesi’nde ki öğrenciler karbon fiberden üretilen gövdeye elektrik depolama istiyor. Eğer bu proje gerekleşirse elektrikli araçlar için büyük bir gelişim olabilir.

Bu projeyi yöneten ekibin başında olan Profesör Leif Asp, genellikle gelişmiş otomobillerde gördüğümüz karbon fiberin, sadece yük taşıyan bir eleman değil; aynı zamanda batarya olarak da kullanılabilir.

Otomobillerin Ağırlığı Yüzde 50 Azalabilir

Proje üstünde çalışan ekip, bu projeyi henüz bir araç üzerinde denemiş değil. Projenin başında olan Profesör Leif Asp, aynı zamanda batarya olarak da kullanılabilen karbon fiber gövdelerin otomobillerin ağırlığını yüzde 50 gibi azaltabileceğini söylüyor.

Fakat şuan karbon fiberin çok pahalı bir madde olduğunu hatırlatalım. Ekip eğer projelerini gerçekleştirirlerse ileride daha hafif ve daha uzun mesafe giden otomobiller ile karşı karşıya olacağız.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.