«

Dijital dünya, oyun ile ilgili her şey için nitelikli bir kaynak olmaktadır. Bu durum reklam piyasasını da doğrudan etkilemektedir. Oyunların büyük çoğunluğu genç kitleye hitap ettiği için, reklam piyasasının da hedefi haline gelmektedir. Oyun içi reklam ve oyun üzerine kurulan çeşitli siteler içerisinde yer alan reklam sistemi, günümüzde game influencer marketing kavramına dönüşmüştür.

İnfluencer marketing yöntemi ile yapılan reklamlar, belli farklılıklar ile diğer reklamlardan ayrılmaktadır. Televizyon, gazete gibi geniş bir kitleye hitap eden reklamlar daha çok kişiye ulaşırlar. Bunun yanı sıra ekonomik açıdan dezavantajlısıdır. Bu yöntemde ise hedef kitleye doğrudan hitap etmek amaçlanmaktadır. Örneğin;  e spor oyunları üzerine kurulu bir sitede, oyunlara yönelik reklamlar çıkar. Reklamın hitap ettiği kitle dar olsa da etkisi son derece büyük olacaktır. Çünkü site kullanıcılarının büyük çoğunluğunun ilgisini çekecek olan reklamın ekonomik açıdan olumlu getirileri olacaktır.

Oyun piyasasının büyük çoğunluğu spor üzerinedir. Bu temaya sahip oyunlar arttıkça e-spor oyunları da çoğunluk kazanır. Şehir hayatının yaygınlaşmasıyla birlikte geniş alanlar azalmış, sportif faaliyetlere olan ilgi oyun üzerinden gösterilmeye başlamıştır. Aynı zamanda gelişen teknoloji, oyunları son derece ilgi çekici bir hale getirmiştir. Oyun özellikleri, oyunda satın alınması gereken donanımlar ve oyun ile ilgili bilinmeyen birçok bilgi yine bu siteler üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla e-spor kullanıcıları için, çeşitli sosyal medya hesapları ve web siteleri vazgeçilmez bir niteliktedir.

E-spor kapsamında değerlendirilebilecek oyunların influencer marketing sistemi ile pazarlanması ise çeşitli platformlardan gerçekleşmektedir. Reklam sahibi, hedef kitlenin beğenisini kazanmış herhangi bir fenomen ile anlaşabilir veya benzer herhangi bir sosyal medya hesabını kullanarak tanıtım gerçekleştirebilir. Bu sayede hem hızlı bir şekilde güven kazanmış olacaktır hem de tavsiye yolu ile birçok kişinin oyunu tanımasını sağlayacaktır. Aynı şekilde video ve oyun siteleri de bunun için kullanılabilir. Diğer reklam yöntemlerine göre son derece hızlı etkileri olan bir pazarlama tekniğidir. Bu doğru bir şekilde uygulayabilmek için, çeşitli firmalar ile iletişime geçilebilir. Uygun fiyata reklam hizmetlerinin tüm aşamaları gerçekleştirilmektedir.

Detaylı bilgi için; https://www.purplepan.com/turkiyede-espor-ve-dunyada-espor/

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.