«

NASA’nın Gezegen Araştırma uydusu olan TESS 59,5 ışık yılı uzakta büyük bir kısmı sudan oluşan yeni bir gezegeni keşfetti.

18 Eylül tarihinde SpaceX üretimi olan Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılan TESS uydusunun amacı 2 yıl boyunca sürecek olan keşif faaliyeti süresince Güneş sistemi dışındaki  yakın yıldız sistemlerindeki öte-gezegenlere dair kanıtlar araması amaçlanıyor. TESS uydusunun yeni keşfettiği bu gezegene “Pi Mensae c” adı verildi. Süper-Dünya kategorisinde bulunan gezegen Dünya’nın 2,14 katı, kütlesinin ise Dünya’nın 4,82 katı olduğu bildirildi.

Öz kütle ölçümlerinin gezegenin büyük ölçüde sudan oluştuğuna işaret ettiğini ifade eden ABD’nin Massachusetts Teknoloji Üniversitesinden (MIT) gökbilimci Chelsea Huang yaptığı açıklamada : “Muhtemelen ortasında kaya bir çekirdek ve çevresinde hidrojen ile helyumdan oluşan bir atmosfer var. Yörüngesindeki yıldıza yakınlığı göz önüne alındığından yoğun radyasyon nedeniyle suyun sürekli buharlaşma halinde olduğunu tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Pi Mensae c gezegenin yörüngesinde bulunan yıldıza çok yakın olduğu tespit belirtildi. Gökbilimciler daha önceden yaptığı çalışmalarda Pi Mensae yörüngesinde Jüpiter’den 10 kat daha fazla kütleye sahip bir gaz devi gezegen “süper-Jüpiter” keşfetmişti.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.