«

Drone ile uçak çarpışırsa ne olur? diye hiç düşündünüz mü? Dayton Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı merak etti ve testi gerçekleştirdi.

Normal insan bile drone uçurabilir. Fakat performansı yüksek dronelar için sertifika gerekiyor. Sertifikayı aldıktan sonra her şey bitmiyor çünkü drone’u uçuracak olan bölge için izin almanız gerekiyor. Eğer drone’u süreceğiniz bölgenin yakınlarında havalimanı varsa izin almanız mümkün değil. Çünkü drone, uçurduğunuz rota üzerinde giden bir uçağa çarpabilir. Bunun sonucunda da ölümcül sonuçlar olur.

Dayton Üniversitesi Araştırma Enstitüsün‘deki bir grup araştırmacı drone uçağın kanadına çarparsa ne olur sorusuna yanıt aradılar ve bunu videoya kaydettiler.

Drone, Uçağın Düşmesine Neden Olabilir

Bir kuş bile uçağa çarptığında uçağın motorlarını dağıtmakta. Hatta kuş, çarptığı uçağın camlarını kırmakta, kokpite zarar vermekte. Bir kuş bile uçağı düşürebiliyor. Dayton Üniversitesi’ne ki araştırmacılar, Sinclair College Ulusal UAS Eğitim ve Sertifikasyon Merkeziyle bir ortak çalışma yaptı. Mooney M20 model uçağın kanadını yere monte ettiler. Ardından drone’u uzak bir mesafeden uçağın kanadına gönderdiler.

Drone uçağın kanadına çarptığı anda kanat içe göçtü. Eğer ki bu olay havada gerçekleşseydi uçağın düşme ihtimali çok yüksekti. Çünkü uçağın yakıt depoları kanatlarında olur. Ayrıca uçağın kalkış-iniş olayı sağ ve soldaki kanat sayesinde olur. Yani bir kanadın parçalanması uçağı zor duruma sokuyor. Yakınlarda acil inilebilecek havalimanı yoksa yere çakılma ihtimalleri bile bulunuyor.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.