«

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünün çalışmaları sonucunda diyabet hastalarının mobil platformlar üzerinden izlenmesini sağlayan bir takip kiti geliştirildi.

Pamukkale Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Cumhur Gökhan Ünlü yönetiminde nanomalzemeler üzerinde çalışan bölüm öğrencisi olan Kadir Demirci‘nin “Nanoteknolojik Glukoz Biyosensörü’nün, akıllı telefon ve bilgisayarlardan takibinin monitörizasyonunun yapılabilmesini sağlayan kit geliştirdiği” bildirildi. Laboratuvar ortamında üretimi ve testleri gerçekleşen kitin diyabet hastası olanların mobil platformlar üzerinden profesyonelce yapılabileceği belirtiliyor. Bu kit sayesinde olası acil durumlarda veya düzenli kullanılması gereken ilaç, yapılması gereken diyet verileri gibi tedavi sürecinde önem arz eden bilgiler, çok hızlı şekilde doktorlarla sistem üzerinden paylaşılabilmiş olacak.

Yapılan bu çalışmanın oluşturulmasında milli imkanlarla geliştirildiği vurgulanarak şunlar kaydedildi: “Pamukkale Teknokent bünyesindeki TİM-TEB Girişim Evi’nin düzenlediği ‘Let’s Up’ programında global pazara dönük profesyonel iş fikri haline getirildikten sonra ‘Let’s Up final yarışmasında Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İhracatçılar Meclisi, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve Pamukkale Teknokent’in önde gelen şirketlerinin oluşturduğu jüri heyeti tarafından, 17 iş fikri arasından birinci seçilerek Amerika’da dünyanın teknoloji ve girişimcilik merkezi olan Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı.”

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.