«

Bloomerg’den gelen bilgiler doğrultusunda Çinli Tatwah Smartech şirketi, Türkiye’nin telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom’u satın alabilir.

Türk Telekom 2005 yılında yüzde 55 hissesini Suudi Arabistan şirketi olan Oger Telecom‘a sattı. Ardından günümüzde ise Çin’in Tatwah Smartech şirketi konuya dört bir yandan sarılmış durumda. Tatwah şirketi Türk Telekom’un çoğu hisselerine sahip olmak için çalışmalar başlattı.

 

Oger Telecom şirketinin Türk Telekom’u atın almak için kurduğu OTAŞ(Öjer Telekomünikasyon A.Ş.) isimli şirket, 2013 yılında Türk Telekom’da sahip olduğu yüzde 55 hisseyi teminat göstererek 4.75 milyar dolar tutarında kredi almış ancak daha sonrasında kredi taksitlerini ödeyememişti. Alacaklarını tahsil edemeyen Akbank, Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası temmuz ayında OTAŞ’ın sahip olduğu Türk Telekom hisselerinin kendilerine devredilmesi için başvuruda bulunmuş ve geçtiğimiz ay Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın devre onay vermesiyle birlikte Türk Telekom çoğunluk hisseleri, bankalar tarafından kurulan ortak girişim şirketine (SPV) devredilmişti.

Çinli Şirket Türk Telekom’un Yüzde 55’ini Satın Almak İstiyor

Oger Telecom, Türk Telekom’u satın almak için kurduğu OTAŞ şirketi 4.75 milyar dolarlık krediyi sağlayan toplamda 29 yerli ve yabancı banka arasından; Akbank’ın 1.7 milyar dolar, Garanti Bankası’nın yaklaşık 1 milyar dolar ve Türkiye İş Bankası’nın 500 milyon dolarlık alacağı bulunuyor. Çinli Tatwah şirketi olası bir Türk Telekom’dan hisse satışı için bu üç bankayla görüşmesi ve bankaların onayını alması gerekiyor. Bu üç bankadan herhangi bir açıklama gelmedi.

Hisse satış iddialarının ardından Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda konuyla ilgili açıklamada bulunan Türk Telekom şu ifadelerine yer verdi:

”Bugün bazı medya sitelerinde, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin Şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’deki %55 hissesinin satışına ilişkin haberler yayınlanmış bulunmaktadır. Ancak bu haberlerde belirtilen konuda Şirketimize bildirilmiş herhangi bir güncel gelişme bulunmamaktadır. Bu konuda Şirketimize iletilen bir gelişme olduğunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyu bilgilendirilecektir.”

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.