«

İngiliz Daily Star gazetesinde yer alan habere göre CIA, 1960-1971 yıllarında Nuh’un gemisini aramak için Ağrı dağını mercek altına almış.

İngiltere’nin popüler basın şirketi olan Daily Star gazetesi geçtiğimiz günlerde bir iddiayı belgeler ile ortaya attı. Yukarıdaki belgelerin CIA‘ya ait olduğunu belirten Daily Star, CIA’nın 1960-1971 yılları arasında Nuh’un gemisinden herhangi bir kalıntı veya iz bulmak için Ağrı dağını gözlemlediğini iddia etti.

Ağrı Dağı Casus Uçaklar ve Uydular ile Arandı!

Daily Star, söz konusu belgelerin CIA arşivlerinden alındığını belirtti. Belgeye göre 1960-1971 yılları arasında arama yapan CIA, Nuh’un gemisine rastlamadı ve herhangi bir iz dahi bulamadı. CIA’nın yaptığı bu arama için casus uçak ve uydu sistemlerinden yararlanıldı. Arama esnasında kullanılan uçak Lockheed U-2 tipi casus uçağıydı. Ayrıca  KH-4 keşif uydusuda kullanıldı.

Belgeye bakacak olursak, belge 12 Ağustos 1994 tarihinde düzenlenmiş. Ayrıca Daily Star gazetesi, CIA’nın yaptığı bu aramaya dair ellerinde beş adet daha belge olduğunu belirtti. Hatta bu belgelerde yöneticileri ile Kongre üyeleri arasındaki yazışmalarda yer alıyor.

Haberin ve belgenin doğruluğu tartışlıyor. O zamanın şartlarında Türkiye sınırları içerisinde başka bir ülkenin uçağı izinsiz bir şekilde mi girdi yoksa izin aldı mı merak konusu.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.