«

Kanadalı startup firması olan Opener’in geliştirmiş olduğu ve BlackFly adını verdiği uçan araba önümüzdeki yıl satışa çıkacak.

Opener firması BlackFly adını verdiği bu araç ile uçan araba sektörüne hızlı bir giriş yaparak, rakiplerine yetişmeyi planlıyor. 2011 yılından beri geliştirilen araç ile Opener firması 1000’in üstünde test uçuşu yaparak aracı piyasaya sürmeye hazır hale getirmişti. Bir joystick sayesinde kısa bir eğitimin ardından kolaylıkla kontrol edilebilen BlackFly için herhangi bir lisansa sahip olunması gerekmiyor. Bu yanı ile geniş kitlelere yayılma potansiyeli oldukça yüksek olan araç önümüzdeki yıl içerisinde satışa sunulacak. Tamamen elektrik ile çalışan araç saatte 100 kilometre hızla hareket edebiliyor. BlackFly’ın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise sadece 30 dakikada tam şarj edilebilmesi ve otomatik olarak geldiği noktaya dönebiliyor olması. Temmuz ayında tanıtılan prototip ancak 40 kilometre uçuş menziline sahipti ancak ürün çıkış yaptığında daha fazla menzile sahip olacaktır.

BlackFly ismindeki bu kişisel hava aracı 141 kg ağırlığa sahip ve 113 kilograma kadar kadar yolcu taşıma kapasitesine sahip. Şirketin ilk BlackFly araçları gelecek yıl satışa çıkacak olsa da, ABD’nin kırsal bölgelerinde uçabilecekler. Uzmanlara göre, bu uçaklarının şehirlerde uçabilmesi için bir kaç yıl daha geçecek.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.