«

Reklam metinleri, bir ürün ya da hizmet hakkında tüketiciye bilgi vererek onu o ürünü ya da hizmeti almaya ve kullanmaya teşvik etmek üzere hazırlanmış yazılardır. Amaç tüketiciyi harekete geçirmektir. Bu nedenle reklam metinleri oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta, tüketicinin ilgisini çekecek bilgiyi vermek ve bu bilgiyi ikna edici bir şekilde sunmaktır.

Pazarlamanın olmazsa olmazı olan reklamlar, doğru bir şekilde hazırlandığı zaman hem marka bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlar hem de tüketiciyi reklamı yapılan o ürün ya da hizmeti satın almaya veya kullanmaya ikna eder. Peki, başarılı reklam metinleri nasıl yazılır?

Şimdi gelin, tüketiciyi harekete geçiren reklam metinlerinin nasıl yazıldığını madde madde inceleyelim.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Reklam metnini hazırlayacağınız ürün ya da hizmeti kimlerin satın almasını ya da kullanmasını istiyorsunuz? Hangi kesime hitap etmeniz gerektiğini belirlemek için öncelikle şu soruların yanıtlarını bulmanız gerekir:

  • Bu ürün ya da hizmet, hangi yaş grubundaki tüketicilere hitap ediyor?
  • Hangi cinsiyetteki ve medeni durumdaki kişiler bu ürünü tercih edebilir?
  • Bu ürün ya da hizmetten yararlanmak isteyecek kişilerin gelir düzeyi ne olmalı?
  • Bu ürün ya da hizmet hangi eğitim düzeyindeki kişilerin ilgisini daha çok çeker?
  • Bu ürün ya da hizmeti tercih edebilecek kişilerin beğenileri ve hayata bakışları nasıl olabilir?

İşte tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, sizin hedef kitlenizi oluşturur. “Başarılı reklam metinleri nasıl oluşturulur?” diye merak ediyorsanız ilk adımın hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemek ve onların anlayacağı ve ilgisini çekecek şekilde bir metin hazırlamak olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız.

Ürünün Ön Plana Çıkan Özelliklerini Vurgulayın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, sormanız gereken bir başka soru daha var: “Neden?” Belirlediğiniz hedef kitle, bu ürün ya da hizmeti neden tercih etsin? Ona sağlayacağı faydalar neler? Bu ürün ya da hizmet tüketiciye ne gibi bir yenilik ya da kolaylık getiriyor? Piyasadaki rakiplerinden farkı ne?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi reklam metinlerinin amacı, tüketiciye o ürün ya da hizmet hakkında bilgi vermektir. Ürünün özelliklerini ön plana çıkaran bir metin hazırlamak, tüketiciyi ikna edip harekete geçirmek için en önemli silahınız olacaktır.

Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Teknoloji çağında, dünya adeta internet üzerinde dönüyor. Bu nedenle hem hedef kitleniz kapsamındaki daha çok kişiye ulaşabilmeniz hem de bunu kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmeniz için dijital kanalların gücü yadsınamaz bir gerçek. Dolayısıyla yazılan reklam metinlerinin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerektiğini de unutmamak gerek. Mobil uyumlu bir reklam metni; ilgi çekici bir başlık, güçlü bir harekete geçirici mesaj ve ürün ya da hizmetle ilgili en önemli özelliklerin yer aldığı bir açıklama metni içerir.

Harekete Geçirici Metne Yer Verin

Tüketiciyi harekete geçiremeyen bir reklam, başarılı olmuş sayılmaz. Tüketiciyi ikna edip harekete geçirmenin yollarından biri de, reklamcılık dünyasında Call to Action (CTA) olarak bilinen harekete geçirme çağrısıdır. “Şimdi satın alın.” “Bugün abone olun.” ya da “Hemen bizi arayın.” gibi eyleme yönelik ifadeler harekete geçirme çağrılarıdır. Bu gibi kalıplar tüketicide duygu ve heyecan oluşturduğu gibi, onların harekete geçmesini de sağlayacaktır.

Bu cümleleri hazırlamanın çeşitli yöntemleri vardır:

  • Metninizde hemen eyleme geçildiği takdirde bir yarar sağlanacağı bilgisini verebilirsiniz: “Şimdi kaydolun ve %60 indirim kazanın.”
  • Tüketicinin duygularına yönelebilirsiniz: “Hayallerinizin fırsatını kaçırmayın.”
  • Tüketiciye bir söz verebilirsiniz: “Sadece dört haftada İngilizce konuşmaya başlayın.”

Başarılı reklam metinlerine sahip olmanın bir diğer yolu ise doğru bir ajans seçmektir. Siz de hedef kitlenize ulaşmak, onları harekete geçirmek, tanınırlığınızı ve marka değerinizi artırmak istiyorsanız CRM Medya’ya ulaşabilirsiniz.

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.