«

Avrupa parlamentosu tek kullanımlık plastiklere yönelik geniş kapsamlı yasağı onayladı. Yapılan düzenlemeye göre Avrupa’da 2021 yılına kadar plastik pipet, balon çubuğu, plastik şişe, kulak çubuğu, tabak, bardak ve çatal gibi birçok ürünün kullanımı yasaklanacak.

Avrupa Parlamentosu, denizlerde, tarlalarda ve su yollarında kirliliğin üstesinden gelmek için büyük ölçekli tek kullanımlık plastiklere büyük ölçüde yasaklama getirdi. nerilen direktife göre plastik çubuklar, pamuklu çubuklar, tek kullanımlık plastik tabaklar ve çatal bıçak takımı gibi malzemeler 2021 yılında yasaklanacak ve plastik şişenin% 90’ı 2025 yılında geri dönüştürülecek. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan metinde denizlerde en çok bulunan 10 plastik maddeden bazıları yer alırken kabul edilen düzenleme plastik listesini de genişletiyor. Uygulanacak olan bu yasak plastik çatal, bıçak, tabak, pipet ve kulak temizleme çubukları gibi tamamen plastikten imal edilen ürünlerle sınırlı olmayacak; polistiren köpük ve strafor kaplar da yasak kapsamında olacak.

Filtrelerinde plastik kullanan sigara üreticileri de yeni düzenleme ile etkilenecekler. 2025 yılına kadar yılına kadar plastik filtre üretiminin yüzde 50 azaltılmasını öngören bu yasa tasarısı 2030 yılına gelindiğinde yüzde 80’e ulaşılması bekleniyor. Avrupa Komisyonu önümüzdeki aydan itibaren üye ülkelerle iş birliği yapacak ve plastik yasağının bir an önce uygulanabilmesi için gerekli hazırlıkları tamamlıyacak. Avrupa’da her yıl 105 bin ton plastiğin sulara atıldığını belirten yetkililer 2030 yılına kadar 22 milyar dolar tasarruf etmeyi hedefliyor.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.