«

ASELSAN firmasının Konya’da kuracağı fabrika ile seri üretime geçmeyi planladığı ‘SARP’ aracı (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi), 3’üncü Savunma Sanayi Zirvesi’nde tanıtıldı.

Konya Sanayi Odası’nın düzenlemiş olduğu 3. Savunma Sanayi Zirvesi’nde ASELSAN yeni Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi SARP’ duyurdu. Bunun yanı sıra 50’den fazla firma yerli ve milli ürünlerini görücüye çıkarttı. Aselsan’ın üreteceği SARP (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi) taktik kara araçlarında ve sabit tesislerde hava ve kara tehditlerine ve asimetrik tehditlere karşılık olarak kullanılıyor. Gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkânı sunan SARP, gelişmiş yetenekleri sayesinde kullanıcı personelin güvenliğini üst seviyede sağlıyor.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, yaptığı açıklamada:

“Konya’da 100’ün üzerinde firmamız şu anda savunma ve havacılık sanayine çalışıyor. Bu firmalarımızın çoğunluğu da, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği’ne kayıtlı, yani ihracat yapıyor. Konya, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayi ihracatının yüzde 94,5’ini gerçekleştiren 5 şehir arasında yer alıyor. Ayrıca ülkemizin MPT-76, MİLGEM, Altay Tankı, Hava-Kara Savunma Sistemleri gibi milli projelerinde yer aldık.

ASELSAN, TAİ, Roketsan, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu gibi ana yüklenicilere hizmet veren firmalarımız var. Savunma sanayinin kullandığı havan parçaları, silah, mermi, roket başlıkları, zırhlı araç parça ve ekipmanları gibi birçok ürün de şehrimizde halihazırda üretiliyor.” dedi.

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin yaptığı açıklamada:

“Herkes bir şekilde dışarıdan tedarik eder. Önemli olan kritik teknolojileri kendi ülkenizde üretmek. Biz son dönemde ülkemizde kritik teknolojileri üretmeyi başardık. Her türlü kara-deniz platformu, silah sistemlerini özgün olarak tasarlayıp üretebiliyoruz ve dünyaya pazarlayabiliyoruz. F-35 uçaklarına bile ciddi anlamda üretim yapıyoruz. Hatta bazı parçaları sadece Türkiye üretiyor. Bu yeteneklerimizin üzerine uydu fırlatma yeteneğimizi ekledik. Artık kendi fırlattığımız uydular yörüngeye yerleştiriliyor.” dedi.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.