«

Almanya, Bonn merkezli taşımacılık şirketi DHL, Wingcopter tarafından geliştirilen Parcelcopter 4.0 ismindeki hava aracıyla Victoria Gölü’nde bir adaya ilaç vermek için 2.200 kilometre drone uçuşu gerçekleştirdiler.

Amazon ve UPS gibi şirket hava aracıyla taşımacılığı test ederek bu yöntemi genel teslimat yöntemi haline getirmeyi hedefliyor. Testlerin büyük bir kısmını Almanya’da gerçekleşen şirket son dönemdeki testlerini Tanzanya’da Victoria Gölü’nde bir adaya ilaç vermek için gerçekleştirdiler.

Victoria Gölü yakınlarında yer alan Ukerewe Adası’nda yaşayan 400.000 bin kişinin ana karaya deniz yolu ile ulaşmak imkansız olduğun için adadaki hastaneye tıbbi malzemeler ihtiyaç olduğunda yetersiz kalınıyor. Bu yüzden sorunu çözmek için DHL, Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı adına Alman International Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit, ile beraber Parcelcopter 4.0’ı tıbbi malzeme tedariği için kullandı.

Wingcopter tarafından geliştirilen Parcelcopter 4.0 saatte 150 kilometre hızla uçabiliyor. Yalıtılmış bir bölmede 6 kg’a kadar yük taşıyabilen dron tam şarjda 100 kilometrelik uçuş gerçekleştiriyor. Tam yük taşıyorsa 45 km (28 mil) uçuş yapabiliyor. Günde yedi uçuş yapabilen drone, Tanzanya’nın Mwanza şehrindeki bir ilaç deposundan tıbbi malzemeleri yüklenen Parcelcopter 4.0, 60 km’lik (37 millik) mesafeyi ortalama 40 dakikada gerçekleştirdi.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.