«

Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre’de çalışan bilim adamları tarafından, kendi ağırlığının 40 katına kadar nesneleri çekebilen küçük yeni uçaklar geliştirildi.

İsviçre’deki Stanford Üniversitesi ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) araştırmacıları, FlyCroTugs olarak bilinen ağırlık taşıyan dronları geliştirmek için birlikte çalıştılar. Bilim insanları geliştirdikleri bu drone doğadaki hayvanlardan ilham alarak geliştirdi. FlyCroTug adındaki bu drone yaban arıları gibi ağır nesneleri sürükleyerek çekiyor ve kertenkele gibi minik çivileri ile yere yapışıyor bu sayede drone ağırlığının 40 katı kadar yük taşıyor.

Dronların küçük boyutlarda olmasının bir avantajı ise dar alanlara girebilmesi ve insanlara güvenli bir şekilde yaklaşabilmeleridir. Bu drone kurtarma ekiplerin tehlikeli ortamlarda görmelerine yardımcı olacak ve arama, kurtarma görevlerinde oldukça etkili olacakç . Araştırmacıların üzerinde çalıştığı bir sonraki aşama ise drone modellerini otonom olarak hareket edecek şekilde geliştirmek.

Bir Cevap Yaz

Hakan Kızıltaş Hakkkında

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.