«

Otonom araçlar son zamanlarda hızla artmaya başladı. Amerika’nın Illinos eyaletinde kullanılan otonom okul servisine ABD Ulaştırma Bakanlığı’ndan uyarı geldi.

Otomobil üretici şirketler otonom araçları kullanıcılarına açmak için kolları çoktan sıvamıştı. Bunun yanında otonom araçları toplu taşımalarda da kullanılması planlanıyor. ABD’nin Illions eyaletindeki  Transdev şirketi Tesla ve Google gibi şirketlerin yaptığı gibi okul servisleri için otonom araç üretiyor. Transdev şirketi otonom okul servisini ilk EZ10 Generation II isimli okul’da test ediyor. Bu durumu fark eden ABD Ulaştırma Bakanlığı, Transdev şirketinin öğrenci taşımacılığını derhal sonlandırmasını istedi.

  • Elektrikli Otomobillerin Gövdesi Batarya Olarak Kullanılacak

ABD Ulaştırma Bakanlığına bağlı olan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi(NHTSA), Transdev şirketine mektup gönderdi. Gönderilen mektupta, otonom araçla öğrencilerin taşınmasının yasa dışı olduğu belirtilirken çocukların otonom okul servisi testlerinde kullanılamayacağı vurguluyor. Ardından NHTSA başkanı bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada “İnovasyon, kamu güvenliğini tehlikeye atmamalı” dedi. Çocukların otonom servis aracında taşınması uygun ve doğru olmayan bir faaliyet olduğunu belirtti.

Transdev Şirketi İzin Almıştı

Transdev şirketi geçtiğimiz mart ayında NHTSA’dan izin almıştı. NHTSA bu konuya da bir açıklık getirdi. NHTSA’nın iddiasına göre test projesinin şartları arasında çocukların taşınmasıyla ilgili herhangi bir hüküm yer almıyordu.

Transdev şirketi her ne kadarda otonom araçla okul taşımacılığı yapsa da aracın içinde bir tane şoför bulunuyor. Transdev’in otonom aracı saatte 12 kilometre hızla hareket ediyor ve otonom servis aracı 12 öğrenci taşıma kapasitesine sahip.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.