«

Realtek firması 2.5 Gbps hızları destekleye yongayı piyasaya sürdü. Şuan ki internet hızlarının iki katına çıkması hedefleniyor.

Ülkemizde olsun dünyada olsun internet hızları konusunda baya bir yol katettik. Şuan santraller ortalama 1 Gbps hıza ulaşabiliyor. Realtek firması internet hızlarını 2 katına çıkarmak istiyor. 2.5 Gbps hızı destekleyen yonga setini piyasaya çıkardı.

Aslında daha yüksek hızlara ulaşan firmalar var. Aquantia gibi firmalar 10Gbps hızlarına kadar çıkabiliyor. Bununla birlikte sunucu tarafı ağırlıklı olduğu için son kullanıcı tarafında hareketlilik çok az. Hali hazırda yaygın olarak kullanılan en yüksek hız 1Gbps.

Realtek 2.5 Gbps standardının yayılmasına yardımcı olmak için  2.5 Gbps Base-T Ethernet kontrolcülerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kaynaklara bakacak olursak, 2.5Gbps (325MB/s) hıza ulaşan yeni kontrolcüler bazı Z390 anakartlarda yerini aldı. 2019’a geçmeden bu analartlar piyasaya sunulacak. Hatta Z390 Phantom Gaming modeli 2.5Gbps hızına çıkan ilk anakart olma ünvanına sahip. Tabi bu hızlara ulaşmak için Switch ve kablolarda uyumlu olması gerekiyor. Kablo tarafından Cat5e kablosu bu hızı destekleyecektir.

Bir Cevap Yaz

Oğuzhan Yener Hakkkında

avatar

Oğuzhan Yener

Teknolojiyle ilgili birisi. Haber yazmayı sever. Teknolevel.com kurucusu.

Bir Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.